Bemisit® WG

Ürün Grubu       : İnsektisit (Böcek İlacı)

 

Etkili Madde      : %50 Pymetrozine

 

Formülasyon     : WG (Suda Dağılabilen Granül)

 

Etki Şekli           : Seçici Beslenme Engelleyici (Sistemik-Kontakt)

 

 

 

TAVSİYE EDİLDİĞİ BİTKİLER VE ZARARLILAR

 

Bitki Adı Zararlı Adı Uygulama Dozu Ve Dönemi Son Uygulama ile Hasat Arasındaki Süre
Patlıcan (Sera) Tütün beyazsineği (Bemisia tabaci) 60 g/100 L su Larva, ergin 5 gün
Domates (Tarla) Şeftali yaprakbiti (Myzus persicae) 30 g/da Nimf, ergin 3 gün
Karpuz Pamuk yaprakbiti (Aphis gossypii) 25 g/da Nimf, ergin 7 gün
Şeftali Şeftali yaprakbiti  (Myzus persicae) 20 g/100 L su Nimf, ergin 21 gün
Pamuk Pamuk yaprakbiti (Aphis gossypii) 30 g/da
Nimf, ergin
35 gün
Domates (Sera) Tütün beyazsineği (Bemisia tabaci) 100 g/da Larva, ergin   (damla sulama ile)  5 gün
Sera beyazsineği  (Trialeurodes vaporariorum)

 

 BEMİSİT WG; yeni bir etki mekanizmasına sahip olup yaprakbitleri ve beyazsineği temas yoluyla (kontak) ve sistemik olarak (bitki özsuyuna geçerek) kontrol eder. Bitki koruma ürününün etkili maddesi ‘’pymetrozine’’ zararlılar tarafından alındığında, beslenmeleri hemen durur ve 2-4 gün içinde ölürler. BEMİSİT WG, beyazsineklerin hem nimfleri hem de erginleri üzerinde etkili olduğundan yaprakbitleri gibi bu zararlıların da virüs taşımaları önlenmiş olur.

 

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI

Tavsiye dozu üzerinden hesaplanan bitki koruma ürünü önce ayrı bir kapta bir miktar su ile karıştırılır. Uygulama makinesinin deposu yarıya kadar su ile doldurulur. Makinenin karıştırıcısı çalışır durumdayken karışım depoya ilave edilir. Karıştırmaya devam edilerek depo suyla tamamlanır. Uygulama tamamlanıncaya kadar karıştırma işlemine devam edilir. Hazırlanan karışımı aynı gün içinde kullanınız.

 

KALİBRASYON

Uygulama öncesinde uygulama makinesinin kalibrasyonu yapılmalıdır. Uygulamalarda iyi bir kaplama sağlayacak şekilde belirli alana verilecek karışım miktarı ayarlanmalıdır. Uygulamalar günün serin saatlerinde rüzgarsız veya az rüzgarlı hava koşullarında yapılmalıdır.

 

UYGULAMA MAKİNASININ TEMİZLİĞİ

 

Uygulamanın tamamlanmasından hemen sonra uygulama makinesinin deposunu güvenli bir şekilde boşaltınız. Depoya temiz su doldurduktan sonra karıştırıcıyı ve püskürtme sistemini çalıştırarak tüm parçalarının yıkanmasını sağlayınız. Yıkama işlemini su kaynaklarının yakınında yapmayınız. Yıkama suyunu ve atıkları su kaynaklarına boşaltmayınız.

 

 

KARIŞABİLİRLİK DURUMU

BEMİSİT WG, nötr reaksiyonlu insektisit ve fungisit ile karışım halinde kullanılabilir. Ancak büyük karışımlar yapılmadan önce ön karışım testi yapılması tavsiye edilir.