Fronter Energy® SL

 Ürün Grubu       : Fungisit (Mantar İlacı)

 

Etkili Madde      : 530 g/l Propamocarb HCI + 310 g/l Fosetyl-AI

 

Formülasyon     : SL (Suda Çözünen Konsantre)

 

Etki Şekli           : Sistemik, tedavi edici

 

 

 

TAVSİYE EDİLDİĞİ BİTKİLER VE HASTALIKLAR

 

BİTKİ ADI

ZARARLI ORGANİZMA ADI

UYGULAMA DOZU

SON UYGULAMA İLE

HASAT ARASINDAKİ SÜRE

DOMATES

(sera)

Sebze fidelerinde Kök çürüklüğü ve Çökerten

(Pythium spp. Fusarium spp. Oxysporum spp.)

 4 ml /m2

-

BİBER (sera)

Sebze fidelerinde Kök çürüklüğü ve Çökerten

(Pythium spp.)

4 ml/m2

-

HIYAR

(sera)

Sebze fidelerinde Kök çürüklüğü ve Çökerten

(Pythium spp.)

4 ml/m2

-

 

 

 

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI

Tavsiye dozu üzerinden hesaplanan bitki koruma ürünü önce ayrı bir kapta bir miktar su ile karıştırılır. Uygulama makinesinin deposu yarıya kadar su ile doldurulur. Makinenin karıştırıcısı çalışır durumdayken ilaçlı su depoya ilave edilir. Karıştırmaya devam edilerek depo suyla tamamlanır. Uygulama tamamlanıncaya kadar karıştırma işlemine devam edilir. Hazırlanan ilacı aynı gün içinde kullanınız.

 

KALİBRASYON

Uygulama öncesinde uygulama makinasının kalibrasyonu yapılmalıdır. Uygulamalarda iyi bir kaplama sağlayacak şekilde ilaçlı su miktarı ayarlanmalıdır. Uygulamalar günün serin saatlerinde veya az rüzgarlı hava koşullarında yapılmalıdır.

 

UYGULAMA MAKİNASININ TEMİZLİĞİ

Uygulamanın tamamlanmasından hemen sonra uygulama makinasının deposunu güvenli bir şekilde boşaltınız. Depoya temiz su doldurduktan sonra karıştırıcıyı ve püskürtme sistemini çalıştırarak tüm parçaların yıkanmasının sağlayınız. Yıkama işlemini su kaynaklarının yakınında yapmayınız. Yıkama suyunu ve atıklarını su kaynaklarına boşaltmayınız.

 

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN KULLANMA ŞEKLİ

 

Fidelikte; Domates, Biber, Hıyar Sebze fidelerinde Kök çürüklüğü ve Çökertene karşı uygulama yapılacak birim alana harcanacak su miktarı belirlenir. Buna göre  gereken miktar bitki koruma ürünü 1 metrekareye 4 ml gelecek şekilde suya karıştırılır. 1. Uygulama tohum ekiminden hemen sonra 2. Uygulama birinci uygulamadan  10-15 gün sonra fideler çıkınca yapılmalıdır. Şaşırtma zamanının uzaması halinde diğer uygulamalar  8-10 gün arayla yapılmalıdır. Bitki koruma ürünlü su fidelikte süzgeçli kova ile homojen olacak şekilde uygulanmalıdır.

KARIŞABİLİRLİK DURUMU

 

Diğer fungusitlerle tank karışımı halinde kullanılabilir. Bordo Bulamacı ve yaprak gübreleri ile karışmaz.  Pythium’dan başka diğer çökerten mantarlarını kontrol etmek için Acs- Forte ile önerilen dozda (200 g/100 L su) tank karışımı yapılması tavsiye edilir. Diğer tavsiye edilen bitki koruma ürünleri ile karıştırılması istenirse ön karışım testi yapılmalıdır.