Stin® 80 WG

 Ürün Grubu       : Fungisit (Mantar İlacı)

 

Etkili Madde     : %80 Fosetyl-Al

 

Formülasyon    :  Suda Dağılabilen Granül (WG)

 

Etki Şekli          : Çift Yönlü Sistemik, Bitki özsuyunda yapraktan köke, kökten yaprağa taşınır.

 

 

 

TAVSİYE EDİLDİĞİ BİTKİLER VE ZARARLI ORGANİZMALAR

 

Bitki adı

Zararlı organizma adı

Uygulama dozu

Son uygulama ile hasat arasındaki süre

Turunçgiller (Limon, Portakal, Greyfurt)

Turunçgil meyvelerinde kahverengi çürüklük ve gövde zamklanması

(Phytophthora citrophthora)

200 g/100 l su

14 gün

Turunçgilde hasat sonrası kahverengi meyve çürüklüğü

(Phytophthora citrophthora)

300 g/100 l su

 

14 gün

Armut

Yumuşak çekirdekli meyve ağaçlarında ateş yanıklığı

(Erwinia amylovora)

400 g/100 l su

14 gün

HER İLAÇLAMADAN ÖNCE AĞAÇLARDAKİ ENFEKTELİ KISIMLAR DEZENFEKTANA BATIRILMIŞ BİR ALET İLE KESİLEREK UZAKLAŞTIRILMALIDIR.

Domates (tarla)

Mildiyö

(Phytophthora infenstans)

250 g/100 l su

7 gün

Hıyar, Kavun

Kabakgillerde mildiyö

(Pseudoperonospora cubensis)

200 g/100 l su

3 gün

Soğan

Soğan mildiyösü

(Peronospora destructor)

150 g/100 l su

7 gün

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI

Tavsiye dozu üzerinden hesaplanan bitki koruma ürünü önce ayrı bir kapta bir miktar su ile karıştırılır. Uygulama makinesinin deposu yarıya kadar su ile doldurulur. Makinenin karıştırıcısı çalışır durumdayken karışım depoya ilave edilir. Karıştırmaya devam edilerek depo suyla tamamlanır. Uygulama tamamlanıncaya kadar karıştırma işlemine devam edilir. Hazırlanan karışımı aynı gün içinde kullanınız.

KALİBRASYON: Uygulama öncesinde ilaçlama makinesinin kalibrasyonu yapılmalıdır. Uygulamalarda iyi bir kaplama sağlayacak şekilde belirli alana verilecek karışım miktarı ayarlanmalıdır. Uygulamalar günün serin saatlerinde rüzgarsız ve az rüzgarlı hava koşullarında yapılmalıdır.

 

İLAÇLAMA MAKİNASININ TEMİZLİĞİ: Uygulamanın tamamlanmasından hemen sonra ilaçlama makinasının deposunu güvenli bir şekilde boşaltınız. Depoya temiz su doldurduktan sonra karıştırıcıyı ve püskürtme sistemini çalıştırarak tüm parçaların yıkanmasının sağlayınız. Yıkama işlemini su kaynaklarının yakınında yapmayınız. Yıkama suyunu ve atıklarını su kaynaklarına boşaltmayınız.

 

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜ KULLANMA ŞEKLİ

Turunçgil meyvelerinde kahverengi çürüklük ve gövde zamklanma hastalığı:

Meyve enfeksiyonuna karşı: 1.uygulama: Sonbaharda yağışlar başlamadan veya ilk yağmurlardan hemen sonra yapılmalıdır. 2.uygulama: Havalar yağışlı giderse 1.uygulamadan 15 gün sonra yapılmalıdır.

Gövde enfeksiyonuna karşı: Enfekteli ağaçlardaki yaralar ekim, ocak ve mart aylarında odun dokusuna kadar temizlenmelidir. Gövde ve kök boğazı enfeksiyonlarında bir uygulama yapılır. Yara yerindeki kabuk temiz bir bıçak ile tamamen temizlenmeli ve özellikle ağaç tacının 1-1,5 m yüksekliğine kadar olan kısımları iyice ilaçlanmalıdır.

Turunçgillerde hasat sonrası kahverengi meyve çürüklüğü: Meyveler bitki koruma ürünlü suya 3 dakika süre ile daldırılır.

Armut ateş yanıklığı: Çiçek başlangıcı ve tam çiçekte birer uygulama. Hastalık için uygun koşullar devam ederse bir üçüncü uygulama gerekebilir.

Domates mildiyö: Uygulamaya çevredeki domates yapraklarında 3-5 mm çapında kahverengi lekelerin altında beyaz kül gibi örtünün görülmesiyle veya hastalığın her yıl çıktığı yerlerde, hastalık için uygun koşullar görüldüğünde uygulamaya başlanır. Hastalığın seyrine ve iklim koşullarına göre 10 gün aralıklarla uygulamaya devam edilir.

Hıyar-Kavun Kabakgillerde mildiyö: Uygulamaya bitkiler kol atmaya başladığında ya da çevrede ilk hastalık belirtilerinin görülmesiyle başlanır, 10 gün ara ile tekrarlanır.

 

Soğan mildiyösü: Çevrede ilk hastalık belirtileri görülünce uygulamaya başlanır. 10 gün ara ile uygulama yapılır.

 

KARIŞABİLİRLİK DURUMU: Yaprak gübreleri, bakırlı bitki koruma ürünleri ile karışmaz. Yağ veya yağlı bitki koruma ürününün yapraklara nüfuzunu önlediğinden daha sonra kullanılmalıdır. Diğer bitki koruma ürünleriyle karışım yapılmadan önce ön karışım testi yapılması tavsiye edilir.